Humpolák

Zákeřné křižovatky
Publikováno: Pondělí, 12.05. 2003 - 23:48:17
Téma: Různé


Na co všechno lze narazit při průjezdu Humpolcem. Znám čtyři křižovatky, kde by jste mohli, ne vlastní vinou narazit. Bohužel doslova.

1. zastrčená - V Brance x Komenského:
Pokud pojedete směrem od ulice Lnářská, nemusíte se ohlížet vlevo, ani vpravo a jet. Pozor v opačném směru! Vlevo se sice otáčet nemusíte, zato vpravo ano. Podle pravidla pravé ruky má přednost auto vyjíždějící z jednosměrky V Brance, poměrně nepřehledná ulička, ale značka nikde žádná = zprava mají přednost! A do extrému dotaženo, konec bloku domů , směrem k "Zámečku" je také značený jako ulice, tedy i auto vyjíždějící odsud, má přednost podle pravidla pravé ruky.
2. Tyršovo náměstí, u sochy T.G.M.
Uprostřed náměstíčka je trojúhelník, cca 5metrů, ovšem podle doplňkových značek z obou stran, tvoří jeho spodní strana ulici. Takže, opět podle pravidla pravé ruky, pokud odbočuji z Masarykovy ulice doprava, tak mám přednost před vozidly jedoucími shora, z Fügnerovy či Masarykovy ulice.
V obou případech jezdí místní "ze zvyku" přesně naopak. Ale projíždějící, či bloudící "přespolní" řidič by se mohl dočkat nepříjemného překvapení.
3. Horní náměstí, křižovatka u Městského úřadu
Tady, přímo pod okny úředníků zodpovědných za plynulý chod města chybí označení hlavní ulice na horní straně náměstí, směrem k budově MÚ. Nejde o přímé ohrožení, pouze řidič přesně dodržující pravidla bude dávat přednost vozidlu jedoucímu zprava od Finančního úřadu. To však musí také zastavit - má značku "dej přednost v jízdě". Nejspíš nehrozí pomačkání plechů, spíš jen nervózní posunky, či klepání na čelo.
4. Fügnerova x Okružní - první humpolecký semafor
Tady mi selhávají všechny znalosti z autoškoly. Pokud je červená, vozidlo jedoucí od Havlíčkova Brodu na Pelhřimov jednoznačně zastaví na hranici vymezené vodorovnou dopravní značkou. Ve směru od Pelhřimova si ale nevím rady. Zastavit na bílé čáře před semaforem = zastavit uprostřed křižovatky. To je přímo zakázané, ale hlavně nelogické - blokuji auta na vedlejší. A pokud vidím červenou, vyhláška mi nakazuje zastavit před hranicí křižovatky, tedy uprostřed širokého jízdního pruhu, těsně za další velkou křižovatkou. Podle mého, měl být semafor PŘED odbočkou. Technicky by tomu nic nebránilo, o kus dál k Pelhřimovu je protažený sloupek s blikající oranžovou.

Určitě jsou i další nestandardní humpolecké křižovatky, pokud o nějaké víte, pošlete mi tip. Tyhle čtyři dám k rozřešení na místní oddělení Policie a o odpověď se podělím.
Automobilismu 3xZDAR :-)Pro přesnost: projel jsem si osobně v neděli 11.5. v poledne  a v pondělí 12.5 navečer. Jestli někde vandalové či vítr strhli značku, mohla být v pondělí doplněna - a to nebyla! Tento článek si můžete přečíst na webu Humpolák
http://www.humpolak.cz

Tento článek najdete na adrese:
http://www.humpolak.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=1090